4 Aralık 2022

Teknosafran

Teknoloji bir tık uzağınızda!

Windows 11’e Geçmeye Değer mi?

Microsoft, yeni Windows 11 işletim sistemiyle devrim niteliğinde bir yenilik yapmamış olsa da kendinden söz ettirmeyi başardı. Özellikle Windows 10 sürümünü kullananlar, bilgisayarları destekliyorsa kolaylıkla Windows 11‘e geçebiliyorlar. Büyük bir yenilik veya değişim vadetmeyen Microsoft, en büyük yeniliği alt menü çubuğunda yaptığı gözlemleniyor.

Windows 11 güvenliği arttırılmış bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Ortaya alınan başlat menüsünün yanı sıra Android uygulamaları desteği ve Xbox Game Pass ve Auto HDR da ilgi çeken özellikler arasında bulunuyor. Yine bir diğer farklılık ise sağ alt ksıımda yer alan ses, wifi, bluetooth, uçak modu, erişebilirlik gibi kısayolların yer aldığı bar olarak dikkat çekiyor.

Ingin Menjajal Windows 11 Sekarang? Begini Caranya Halaman all - Kompas.com

Windows 11’i indirmeden önce Windows PC Health Check isimli bu uygulamayı mutlaka indirmeniz ve sistem ya da sistemleriniz için test yapmanız gerekmekte. Eğer cihaz donanımlarınız yeterliyse kurulumu yapabilirsiniz. Ayrıca bu sürüme kurulum yerine, yükseltme demek daha doğru olur.

Can My PC Run Windows 11? Here's How to Check

Peki ya hatalar?

Her yeni yazılımda olduğu gibi Windows 11’de de fazlasıyla hatayla karşılaşmak mümkün. Karşılaşma ihtimalinizin olduğu hatalardan bazıları şunlar;

  • Yazıcı driver’ı tanımama hatası.
  • Arama barının çalışmaması.
  • Ses özelliğinin çalışmaması.
  • Şarjınızın normalden hızlı bitmesi.

Gelen güncellemelerle karşılaşılan sorunlar hızla düzeltiliyor, hatta siz bu yazıyı okurken sorunların büyük bir kısmı giderilmiş olabilir.

Yazar: Hakan Yılmaz