28 Eylül 2022

Teknosafran

Teknoloji bir tık uzağınızda!

YouTuber Olmak İçin Bilmeniz Gerekenler

YouTube popülerliğini her geçen gün arttırırken, içerik üretici sayısı da aynı oranda artmakta. Yolda karşılaşacağınız her 5 insandan biri YouTube’a en az bir defa video yüklemiş oluyor. Tabi her video yükleyen için YouTuber ifadesini kullanmak mantıklı değil. Bir kişiye YouTuber diyebilmek için o kişinin istikrarlı bir şekilde içerik üretiyor, sunduğu içeriklerle kanalını büyütmeyi hedefliyor olması gerekir. Peki Youtube’a başlamak için gereken temel konular neler?

YouTube, 18 yaş altı çocukların kullandığı 7 milyondan fazla hesabı sildi

YouTuber olmak isteyenlerde, olması gereken ilk özellik istikrardır. Bunun ana sebebi uzun bir süre para kazanmanız mümkün olmayacak. Para kazanmayı bir kenara bırakın onlarca kişinin ötesinde izlenim almak da yeni başlayanlar için bir başarı sayılır. Bu sebeple istikrar çok önemli.

YouTuber olmak isteyen kişi, içerikleri konusunu da çok net belirlemeli ve konusunun dışına çıkmamaya özen göstermelidir. Konu dışı içerikler içeriklerinizin izlenim sayısını ve abone kitlenizin kalitesini ciddi manada düşürecektir.

Görüntü kalitesi en önemli noktalardan biridir. Bir cep telefonu ile çekseniz dahi mümkün olduğunca görüntüyü güzelleştirecek teknikler kullanmalısınız. Fakat şunu kesinlikle unutmayın, iyi bir kamera = başarılı kanal değildir. Eğer konularınız ve konseptiniz yeterince dikkat çekici ise çekim kalitenizin önemi olmayabilir.

Montaj konusunda da tavsiyemiz tabi ki Adobe Premiere Pro olur, fakat günümüzde işler o kadar kolaylaştı ki telefonunuza indireceğiniz CapCut uygulamasıyla dahi harika montajlar yapabilirsiniz.

Yazar: Hakan Yılmaz